Government Degree College, Sitanagaram

Games & Sports

 

Yuvatarangam-2013-14

The following Candidates are selected for the District Level Competitions.

1. Vollyball:

1. Sk. Baje III B.Com
2. S. Nagendra III B.Com
3. P. Mani Kumar II B.A
4. M. Suresh II B.A
5. P. Prem Kumar II B.A
6. M. Sai II B.A
7. Ch. Prasad Rao III B.Com

2. Kabaddi:

1. S. Suryanarayana III B.Com
2. Ch. Posigiri III B.A
3. R. Chinna II B.A
4. D. Murali Krishna III B.A
5. P. Srinivas I B.A
6. A. Srinu III B.Com
7. B. Ramesh I B.Com
8. A. Ravendra I B.A
9. D.Chinni I B.A
10. M. Raju III B.Com

3. Running (Athletics) :

Boys:
1. K. Siva Sai II B.Com
2. E. Naveen II B.Com
Girls:
1. K.Maha Lakshmi I B.A

Yuvatarangam-2014-15

The following candidates are selected for the District Level Competitions.

1. Kabaddi:

S.NO Name of the player Father name Mother Name Admission NO. Class/Group/
Year.
Date of birth1
1. P. Apparao Satyanarayana Suramma 1792 II B.A 21/08/1997
2. K. srinivas Venkanna   1782 II B.A 18/12/1995
3. P. Veerababu Venkata rattayya Manga 1794 II B.A 19/12/1995
4. K. Suresh Arjunudu Nagaratnam 1759 II B.Com 05/11/1995
5. Sk. Raj Kumar Kudhan Ammaji 1770 II B.Com 24/11/1996
6. P. Naga siavaram Krishna Annapurna 1769 II B.Com 16/10/1996
7. A. Rakesh Satyanarayana Mangadevi 1818 I B.Com 03/06/1998
8. K. Kishore Sanyasi rao Lakshmi 1784 II B.A 03/06/1997
9. Ch. Vijaya raju Raju Vijaya 1755 II B.Com 21/04/1995
10. A. Satya narayana Venkata ratnam Ratnam 1816 I B.Com 02/06/1998
11. P. Srinivas Venkatara Rao     III B.A 4/3/1990
12. Ch. Narayana rao satyanarayana     I B.A 10/8/1997

Nameofthe sudent/
father/mother.
100m
MEN
200m
MEN
400m
MEN
800m
MEN
1500m
MEN
High jump
MEN
Broad jump
MEN
Shotput
MEN
Discuss Throw
MEN
5KM/men
MEN
P. Appa Rao
D. Naga Ramesh
N. Mahesh
P. Veerababu
K. Srinivas
B. Srinivas

Nameofthe sudent/
father/mother.
100m
WOMEN
200m
WOMEN
400m
WOMEN
800m
WOMEN
1500m
WOMEN
High jump
WOMEN
Broad jump
WOMEN
Shotput
WOMEN
Discuss Throw
WOMEN
5KM/men
WOMEN
S. Meenakshi devi

Cultural & Literacy:

1. Musical Chairs:

1. P. Kamakshi Devi I B.COM

2. FINE ARTS:

1. G.Kameswari III B.A

3. ESSAY WRITING:

1. M.Durga III B.COM

4. ELECTUTION :

1. B.Mounika I B.A

The following candidates are selected wins the prizes at District Level and Selected for State Level Competetitions.

Musical Chairs:

1. P.Kamakshi Devi I B.COM II nd

Fine Arts:

1. G.Kameswari III B.A III rd

Many of the students were attended to Inter collegiate games conducted at various places. Students are actively participating in Games & Sports under the supervision of Sri. Ch. Bala Raju, Lecturer in Economics. This college provides GYM facility to the students.